Wtyczka All in One Migration – najprostszy sposób na przeniesienie WordPressa

All in one Migration

All in One Migration to popularna wtyczka do WordPressa, która daje możliwość szybkiego i bezproblemowego przeniesienia całej strony z jednego serwera na inny. Jej zaletą jest też możliwość szybkiego tworzenia kopii zapasowych. Jak działa i jak jej używać?

Instalacja wtyczki All in one migration

Jak to bywa w przypadku WordPressa, instalacja wtyczki zajmuje kilkanaście sekund. Oczywiście jeśli mamy odpowiednią skonfigurowane chmody i uprawnienia do ftp. Aby zainstalować wtyczkę, a następnie ją aktywować należy przejść do Kokpitu. Następnie należy przejść  do zakładki „Wtyczki” i  w pasku wyszukiwania nazwę plugina. Powinien się on pojawić na początku w opcjach wyszukiwania. Należy kliknąć „Instaluj” i odczekać. Po zaktualizowaniu kolor zmieni się na niebieski, a wówczas należy wcisnąć przycisk „Włącz”.

Tworzenie kopii zapasowej

Aby wykonać kopię zapasową należy po lewej stronie w Menu odnaleźć opcję All-in-One WP Migration. Następnie z rozwijanego Menu należy wyszukać i wybrać Backups.
Kiedy proces tworzenia kopii zapasowej zakończy się – wówczas pojawi się widoczny zielony przycisk. Należy w niego kliknąć, by rozpocząć automatyczne pobieranie.
Plik, który został pobrany należy zapisać w odpowiednim, bezpiecznym miejscu i przechować do momentu wykonania kolejnej kopii zapasowej. Zaleca się przechowywanie nie tylko ostatniej, ale również 2 a nawet 3 wcześniejszej kopii strony, co daje poczucie bezpieczeństwa w sytuacji gdyby któraś z kopii ulegał zniszczeniu. Pliki są także przechowywane na serwerze. W opcji premium możemy też połączyć plugin z Dropboxem, czy innymi serwisami przechowującymi pliki.

export all in one migration
Do wyboru mamy kilkanaście rodzajów exportu. Darmowy jest jednak tylko export do pliku.

Wgrywanie kopii i problem z wielkością pliku

Do niedawna, aby wgrać plik z kopii lokalnej wystarczyło wybrać z menu wtyczki Import>Import from file i poczekać, aż plik załaduje się na serwer a następnie plugin przetworzy żądanie i załaduje nasza kopię. Limit wielkości pliku w wersji darmowej wynosił 512mb.

Kilka miesięcy temu, po aktualizacjach wtyczki (co prawdopodobnie wymusiły aktualizacje bezpieczeństwa WP lub polityka sprzedaży właścicieli wtyczki), limit pliku jest tożsamy z limitem wielkości wgrywania pliku w ustawieniach PHP na serwerze. Współdzielone konta hostingowe często mają ten limit ustawiony w granicach 128mb, dlatego pojawiał się problem z załadowaniem większych kopii.

import all in one migration
Aby pobrać darmowe rozszerzenie wtyczki należy kliknąć „GET UNLIMITED” pod ekranem importu.

Na szczęście twórcy pluginu nie pozostawili użytkowników bez rozwiązania. Aby przywrócić limit pliku importu do 512 mb wystarczy pobrać oficjalne rozszerzenie. Plik zip można pobrać stad:

https://import.wp-migration.com/

Za teorią jakoby zmiana w limitach importu podyktowana była chęcią większej komercjalizacji projektu przemawia fakt, że twórcy na tej podstronie zachęcają do pobrania wersji premium. Podstawowa wersja rozszerzenia wtyczki ma bowiem kilka ograniczeń, jak np. brak importu nieaktywnych szablonów, czy plików cache.

Wersja premium i rozszerzenia

Polityka ServMask, czyli twórców tej popularnej wtyczki polega na sprzedaży kilku oddzielnych rozszerzeń, które przede wszystkim skupiają się na integracji z zewnętrznymi serwisami hostującymi pliki. I tak na przykład, za 100 dolarów możemy kupić rozszerzenie umożliwiające trzymanie plików kopii zapasowej na serwerach Google Drive. Inne dostępne integracje to np. Dropbox extension, czy Amazon S3 extension. Dodatkowo, rozszerzenia umożliwiają tworzenie automatycznych kopii i dają zapewniają support ze strony twórców.

Alle in One Migration
All in One Migration cieszy się duża popularnością, ale co ważniejsze – dużym zaufaniem użytkowników.

W przypadku większych projektów, na pewno warto rozszerzyć wtyczkę do wersji premium. Jej głównymi zaletami jest bowiem bezproblemowe działanie i prostota, o czym świadczy ponad milion pobrań i bardzo wysokie oceny społeczności WordPressa.

 

Redakcja
MoreWeb to serwis dla pasjonatów technologii i świata marketingu. Nasi autorzy przybliżają czytelnikom tematy, które mogą być pomocne w zarządzaniu e-biznesem lub ułatwiać świadome korzystanie z Internetu. Staramy się, aby nasze treści były przede wszystkim użyteczne.