Nowy WordPress 5 – czy zmieni internet na lepsze?

WordPress jest dziś najpopularniejszym, darmowym silnikiem stron internetowych. Niezliczona ilość dostępnych szablonów, wtyczek i możliwości, a także funkcjonalność i intuicyjność sprawiają, że nie ma sobie równych.  Wszyscy, którzy na co dzień pracują z WP z niecierpliwością oczekiwali na pojawienie się piątej wersji WordPressa.

Czym może zaskoczyć nas WordPress 5 i czy warto już teraz aktualizować swoje strony do najnowszej wersji?

Gutenberg. Edytor, który zmusza do innego myślenia o tworzeniu treści

Tak naprawdę to właśnie ten edytor miał być prawdziwym gwoździem programu, to właśnie edytor Gutenberg przede wszystkim wyróżnia się na tle innych wprowadzonych do nowej wersji zmian. Edytor ten jest efektem pracy firm niezależnych od WordPressa, które specjalizują się w tworzeniu właśnie takich wizualnych rozwiązań. Edytor w swoim zamyśle miał być jak wszystko, co związane z platformą – bardzo wygodny i intuicyjny w obsłudze, ale jednocześnie miał dawać też więcej możliwości użytkownikowi, na przykład jeśli chodzi o możliwość tworzenia wielu bloków tekstu z różnymi podziałami w ramach jednego interfejsu i łatwe ich przemieszczanie względem siebie.

Kolejnymi cechami charakterystycznymi nowego edytora jest zwiększona ilość miejsca na wprowadzanie tekstu w edytorze i ograniczenie bocznych pasków, łatwiejszy sposób dodawania grafiki oraz możliwość automatycznego generowania spisu treści.

Aktualizacja WP
Aktualizować, czy nie aktualizować. Oto jest pytanie.

Poprawki błędów dotyczących bezpieczeństwa

WordPress przy okazji wypuszczania nowej wersji zaktualizował także kilka kwestii związanych z lukami w bezpieczeństwie stron opartych o ten silnik. Wprowadzonych zostało 7 poprawek, które głównie ogniskują się wokół nieautoryzowanych operacji, jakie mogły wykonywać grupy użytkowników w niektórych sytuacjach.

Czy aktualizować stronę do nowej wersji?

Tak naprawdę zawsze najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest używanie najbardziej aktualnej wersji oprogramowania, tak też jest w przypadku wersji WordPress 5.0, gdzie to bezpieczeństwo stron również zostało wzięte pod uwagę. Oczywiście, trzeba też mieć na uwadze fakt, że zmiany w najnowszej wersji są dość duże i mogą wpływać zarówno na wygląd strony jak i na naszą wygodę dodawania treści. Z pewnością na początku może być ciężko przyzwyczaić się do nowego edytora, ale jakby się bardzo uprzeć można też zainstalować wtyczkę umożliwiającą korzystanie ze starej wersji. Jest to jednak uzasadnione samym przyzwyczajeniem, gdyż nowy edytor naprawdę dobrze się prezentuje i nie brak mu żadnych funkcjonalności, a za jakiś czas nikt nie będzie już wracał do starszych wersji.

Jak włączyć stary edytor w WordPressie 5?

Dobrą wiadomością jest to, że zwolennicy starej wersji edytora, mogą wrócić do niej poprzez instalacje odpowiedniego pluginu. Wystarczy go pobrać z oficjalnej dystrybucji wtyczek WP – https://pl.wordpress.org/plugins/classic-editor/. Następnie w ustawieniach możemy łatwo przełączyć się na korzystanie właśnie z klasycznego edytora. Okazuje się, że na świecie jest mnóstwo osób, które przyzwyczaiły się do poprzedniej wersji tworzenia treści w WordPressie. Niecały miesiąc po premierze, plugin klasycznego edytora ma już ponad milion pobrań!

Klasyczny edytor WordPressa
Powrót do klasycznego edytora WordPress można łatwo włączyć w ustawieniach. Wystarczy zainstalować odpowiednią wtyczkę.

A jak jest z motywami?

To, co może być istotniejszym problemem to fakt, że nie od razu wszystkie motywy będą doskonale dopasowane do nowej wersji 5.0. Dlatego też przed aktualizacją najlepiej wykonać sobie kopie zapasową, gdyż może okazać się, że aktualizacja wysypie nam grafikę lub też jakieś elementy strony, których naprawa jak na razie może być czasochłonna, albo wręcz niemożliwa ze względu na ograniczenia samego szablonu.

Zachowaniem rozsądnym i zachowawczym jest odrobinę odczekać, gdyż pojawienie się nowej wersji WordPressa na pewno spowoduje, że twórcy wtyczek i szablonów będą dostosowywać swoje produkty do najnowszej wersji.

A Wy już zaktualizowaliście swojego WordPressa?

1 KOMENTARZ

Comments are closed.