Kupowanie linków na Allegro. Czy to ma sens?

kupowanie linkow na allegro

Skuteczne pozycjonowanie to klucz to sukcesu w internecie. Jak podnieść pozycję witryny w rankingu? Pozycjonowanie w dużej mierze opiera się na pozyskiwaniu wartościowych linków. Na Allegro nie brakuje aukcji z linkami SEO, które z założenia mają korzystnie wpływać na pozycjonowanie. Czy ta metoda rzeczywiście działa? Jakie są jej wady i zalety?

Linki SEO a pozycjonowanie strony

Pozycjonowanie to szereg zabiegów, które mają ustawić witrynę wysoko w rankingu wyszukiwarek. Liczy się projekt witryny, użycie odpowiednich słów kluczowych, a nawet opisy zdjęć i grafik, które pojawiają się na stronie.

Ważną rolę w pozycjonowaniu pełni linkowanie. Im więcej wartościowych odnośników do danej witryny, tym lepiej strona jest oceniana przez wyszukiwarkę. Jednym ze sposobów na szeregowanie wyników wyszukiwania jest bowiem popularność strony.

Odnośniki do strony dzielą się na naturalne i sztuczne. Te pierwsze to wynik udostępniania przez internautów – bez żadnej ingerencji twórcy strony. Linki SEO to najczęściej odsyłacze, które umieszczane są w internecie na zamówienie, a więc forma reklamy. Co ciekawe, wyszukiwarki coraz lepiej radzą sobie z wykrywaniem rodzaju linkowania, więc nie bez znaczenia dla długofalowej skuteczności SEO pozostaje źródło odnośników.

Kupowanie linków na Allegro – plusy i minusy

Twórcy strony zdają sobie sprawę, jak dużą rolę w pozycjonowaniu odgrywa linkowanie. To do nich adresowane są ogłoszenia na Allegro oferujące linki SEO na zamówienie. Czy warto skorzystać z takowej propozycji?

linki seo na allegro
Na allegro jest prawie 800 aukcji oferujących link building. Pozornie, jest z czego wybierać. Ale doświadczony specjalista zauważy, że tylko nieznaczna część z nich może zapewnić więcej korzyści, niż szkód. Niektórzy powiedzą, że to w ogóle gra niewarta świeczki.

Oferty linków na Allegro różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim stopniem profesjonalizmu osoby zajmującej się pozycjonowaniem. Zastanawiając się nad wykupieniem linków SEO, trzeba pamiętać, że sztuczne upychanie w tekście odsyłaczy do witryny zostanie szybko wykryte przez Google i nie przyniesie zamierzonego skutku. Może się wręcz okazać, że pozycja strony ulegnie osłabieniu – kupowanie linków (oficjalnie zabronione przez Google) jest łatwo wykrywalne i powoduje traktowanie twórcy witryny jako osoby nierzetelnej, liczącej na łatwe korzyści i nietraktującej swoich odbiorców z szacunkiem.

Jeśli pozycjonowanie ma być profesjonalne, powinien zająć się nim specjalista, który owszem zadba o linki SEO, ale rzetelnie, umieszczając odnośniki w sposób naturalny, w miejscach, gdzie są one mile widziane – np. na stronach z ogłoszeniami firmowymi.

Czy warto kupować linki na Allegro?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Biorąc pod uwagę ogromną różnorodność dostępnych aukcji i rodzaju linkowania, na pewno łatwo trafić na oferty, które okażą się przynieść więcej strat, niż pożytku.

Z drugiej strony, aukcje na allegro często dotyczą rodzaju linkowania, które agencje SEO i specjaliści kupują na platformach content marketingowych, czy ze sklepów SEO. Aukcje takie dotyczą publikacji artykułów z linkiem, katalogowania, czy marketingu szeptanego.

Choć wydawałoby się, że allegro w kontekście link buildingu jest rozwiązaniem dla seo-amatorów – paradoksalnie należy posiadać duże doświadczenie, by wybrać odpowiednie aukcje i dopasować je do momentu, skali i akceptowalnego stopnia ryzyka, na którym znajduje się prowadzony przez nas projekt SEO.

Czyli jest tu prawie jak ze wszystkim – owszem, można, ale z głową 😉

Redakcja
MoreWeb to serwis dla pasjonatów technologii i świata marketingu. Nasi autorzy przybliżają czytelnikom tematy, które mogą być pomocne w zarządzaniu e-biznesem lub ułatwiać świadome korzystanie z Internetu. Staramy się, aby nasze treści były przede wszystkim użyteczne.